Seramik Sağlık Gereçleri - CeramicPlus

CeramicPlus nasıl çalışıyor?

CeramicPlus’ın yüzeyi kir iticidir; dolayısıyla su ve yağlı maddeler damlacıklar oluşturarak yüzeyden akar, kir ve pul halindeki partiküller gidere akar. Bir şeyin tıkandığı durumlarda CeramicPlus’ın temizlenmesi çok daha kolaydır.

CeramicPlus’ın günlük bakımı nasıl olmalı?

Standart genel amaçlı temizleyiciler ve yumuşak, kazımayan bir yüzeyi olan bir sünger veya mikro fiber bir bez CeramicPlus’ın düzenli bakımı için en iyisidir. Boncuklanma etkisine zarar verebilecekleri için aşındırıcı temizleyiciler kullanılmamalıdır.

CeramicPlus’lı vitrifiye ürünlerini nasıl teşhis edebilirim?

Tüm CeramicPlus ürünleri üzerinde bir "Cplus" damgası bulunmaktadır. Bazı ürünler yazı ve damga birleşiktir: Büyük harf olarak ‘C’ ve devamı olacak şekilde "CeramicPlus Villeroy & Boch".

CeramicPlus üzerinde hangi temizlik maddelerini kullanabilirim?

CeramicPlus tüm standart temizlik maddelerine karşı dirençlidir. Bu aynı zamanda asit, çözücü ve yüzey aktif maddeler içeren ürünler için de geçerlidir. Mekanik temizleme tozu ve alkalik ürünlere (boru temizleyici, küf çıkarıcı) uzun süreli temas buna istisnadır.

CeramicPlus hangi model ve renkler için mevcuttur?

CeramicPlus banyo seramiği ve seramik küvet yelpazesinin tamamı için mevcuttur. Yıldız Beyazı, Bej, Manhattan ve Edelvays sadece CeramicPlus versiyonunda mevcuttur. Beyaz ve Bergama hem CeramicPlus’lı hem CeramicPlus’sız versiyonlar için mevcuttur.

Kozmetik Ürünler veya Saç Boyama Ürünleri Ceramicplus’a zarar verir mi?

CeramicPlus kozmetik ürünlerin tipik içerik maddeleri olan çözücülere (alkol, aseton) ve kimyasallara karşı dirençlidir.

CeramicPlus üzerinde dezenfektan kullanabilir miyim?

CeramicPlus dezenfektanlara karşı dirençlidir. Bu ürünler için üreticilerinin talimatlarına uyulmalıdır. pH 12 ve kloroz içeren ürünler buna istisnadır; bu ürünler uzun süreli temas sonrasında CeramicPlus yüzeyinin etkisine zarar verebilir.

Tüm klozetler SupraFix 2.0 kullanılarak monte edilebilir mi?

SupraFix 2.0 sadece özel olarak bu sistem için tasarlanmış klozetlerin montajı için kullanılabilir. Ana sayfamızda veya fiyat listemizde ürünler bölümü altında SupraFix 2.0’ın hangi ürünlerle kullanılabileceği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Seramik Sağlık Gereçleri - Lavabolar / Klozetler

Klozetler için standart bir yükseklik var mı?

DIN 1387 ve 1388 uyarınca, bağımsız klozetler 390 mm (+/- 10 mm) yüksekliğe sahip olmalıdır. Duvara monte klozetler için standart bir yükseklik bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen standartlar bir temel olarak kullanılmaktadır. Tavsiye edilen yükseklik, ve katalogda belirtilen standart yükseklik, dolayısıyla 400 mm’dir (zeminden klozetin üst kenarına kadar ölçüldüğünde).

Klozetteki su sıçramasının nedeni nedir?

Su sıçramasının meydana gelmesinin nedenlerinden biri sifon kanalının ebadıdır. Sifon her çekildiğinde bir su taşması meydana gelir ve bu da havayı yakalar ve sürükler. Yukarı doğru kaldırma etkisi dolayısıyla hava kabarcıkları su partiküllerini yukarı doğru sürükler ve böylelikle sıçrama etkisi yaratır. Bir diğer neden ise çekilen sifon suyunun yüzey geriliminde yatmaktadır; bu suyun sertliğinden etkilenir. Rezervuar üreticileri, model tipine bağlı olarak, sifon akışını önleyici mekanizmalar sunmaktadır; bunlar aracılığıyla sifon çekme sürecinin dinamikleri optimize edilebilmektedir. Bununla birlikte, hafif su sıçraması kaçınılmazdır ve bu önceden bahsedilen nedenlerden dolayı bir kusur teşkil etmemektedir.

Eğer klozet oturağı gevşekse ya da kayıyorsa ne yapılmalı?

Klozet kapakları genellikle sık tek ve çift taraflı yüklere maruz kalmaktadır. Dolayısıyla seramik yüzey üzerindeki bağlantı malzemesi düzenli dinamik yük nedeniyle yüksek bir gerilime maruz kalır. Bu nedenle vida bağlantıları klozetin düzenli kullanılması dolayısıyla muhtemelen gevşemeyebilmektedir. Dolayısıyla bağlantı malzemelerini düzenli aralıklarla kontrol etmenizi ve bunları gereğince sıkılamanızı öneririz.

Loop & Friends banyo lavabosu satın aldığımda bu komple tahliye vanasını da kapsıyor mu?

 

Bir Loop & Friends banyo lavabosu satın aldığınızda yanında vana kapağı ve uygun bir seramik kapak da temin edilmektedir. Bu ekipmanlar kilitlenmez bir vana kullanıldığında yeterli olmaktadır – ilave aksesuarlara gerek yoktur. Eğer kilitlenebilir bir vana tercih ediyorsanız, bu durumda bir vana tapası ve eksantrik çubuk içeren bir vana kapağı kontra vida bağlantısı da gerekecektir. Bunlar genellikle musluk bağlantı parçalarına dâhil olmaktadır.

Seramik Sağlık Gereçleri - Suprafix 2.0

SupraFix’in teslimat kapsamına neler dâhil?

SupraFix 2.0’ın teslimat kapsamına bir ön duvar elemanı ile birlikte montajı mümkün kılmak için özel olarak tasarlanmış tüm parçalar dâhildir. Eğer bir ön duvar elemanı kullanılmayacaksa, bu durumda standart bir montaj setine ihtiyacınız olacaktır. Villeroy & Boch’un 9961 00 00 montaj setini tavsiye ederiz.

SupraFix 2.0 kullanarak montaj için hangi aletlere ihtiyacım var?

Standart 19mm somun anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Diğer tüm aletler ve yardımcı araçlar SupraFix 2.0’ın teslimat kapsamına dâhildir.

SupraFix 2.0 yedek parçaları aynı zamanda SupraFix için de kullanılabilir mi?

Hayır, SupraFix 2.0 yedek parçaları sadece SupraFix 2.0 için kullanılabilir.

SupraFix montajlı bir klozet üzerine standart herhangi bir oturak yerleştirebilir miyim?

Klozet oturağı SupraFix ile uyumlu olmalıdır. Villeroy & Boch fiyat listesinde veya web sitemizde her klozet için uygun bir oturak bulabilirsiniz.Biz genel olarak her zaman optimum şekilde oturacağı için Villeroy & Boch yelpazesinden uygun bir klozet oturağı kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

İlk başta SupraFix versiyonu kullanılarak monte edilmiş her tür klozet için aynı zamanda SupraFix 2.0 kullanabilir miyim?

SupraFix, duvara monte klozet Memento 5628 10 XX istisna olmak üzere, tüm klozetler üzerinde SupraFix 2.0 ile değiştirilebilir. Bu durumda, aynı zamanda seramik de değiştirilmelidir.

SupraFix 2.0 montajlı bir klozet monte edilirken bir ses yalıtım matı monte edilebilir mi?

Evet; biz SupraFix 2.0 montajlı bir klozet monte edilirken Villeroy & Boch’un 9222 87 00 ses yalıtım setinin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu ses yalıtım matı geri çağırım kuvvetine sahip, istisnai derecede yüksek kaliteli malzemeden üretilmiştir. Buna ek olarak, aynı zamanda pratik bir SupraFix ön delik açma özelliğine sahiptir; bu sayede vakit alan kesme işlemi gerekmez.

SupraFix 2.0 montajlı bir klozeti bir ses yalıtım matı ile birlikte monte ederken nelere dikkat etmeliyim?

Her şeyden önce SupraFix 2.0 montaj braketleri duvara monte edilir ve ardından ses yalıtım matı takılır. Matın malzeme kalınlığı 5mm’yi geçmemelidir. Bu gereksinimleri karşıladığı için, biz Villeroy & Boch’un 9222 87 00 ses yalıtım setini tavsiye ediyoruz. Ayrıca, bu geri çağırım kuvvetine sahip, istisnai derecede yüksek kaliteli malzemeden üretilmiştir ve pratik bir SupraFix ön delik açma özelliğine sahiptir; bu sayede vakit alan kesme işlemi gerekmez.

Temizlik ve Hijyen

Rezervuarlar üzerinde buğulaşma olması nasıl önlenebilir?

Buğulaşma soğuk yüzeyler üzerindeki çok nemli hava nedeniyle meydana gelmektedir. Bu durum küvetin bulunduğu oda yeterli düzeyde havalandırılarak önlenebilir. Sabit bir oda sıcaklığını koruyun ve kuru havalarda odayı güzelce havalandırın.

Klozet oturağını nasıl temizlerim?

Klozet oturağının yüzeyi optimum hijyeni garantiye alacak şekilde sızdırmaz ve gözeneksiz yapıdadır. Dolayısıyla, lütfen aşındırıcı, klorlu veya asitli temizleyiciler kullanmayın; bunlar yüzeye zarar verebilir ve sarımsı renk solmalarına ve yüzey paslanmasına neden olabilir. Temizlik için sadece yumuşak, pH-nötr bir sabun çözeltisi kullanın. Tuvalet temizleyicilerinin ve/veya diğer agresif temizlik maddelerinin klozet oturağına ve/veya menteşelere temas etmesi halinde duru suyla yıkayıp temizleyin. Oturak ve menteşeler üzerinde kalan rutubeti gidermek için yumuşak, kuru bir bez kullanın. Klozette kalan tüm temizlik maddeleri suyla temizlenerek akıp gidinceye kadar klozet oturağını ve kapağını açık tuttuğunuzdan emin olun.

Metalik aşınma durumunda ne yapılmalı?

Seramik üzerindeki siyah çizgiler örneğin mücevher kaynaklı metalik aşınmadan dolayı olabilir. Bu izler Etolit veya Stahlfix kullanılarak çıkarılabilir. Bunun için, temizlik maddesini kuru bir bez üzerine dökün ve kuru, kirli bölgeyi ovalayın. Bununla birlikte, bu temizlik maddeleri çok sık kullanılmaları halinde seramik yüzeyine zarar verebilir. Dolayısıyla, küvetin tamamını değil sadece kirli bölgeyi temizleyin.

Klozet oturağını nasıl temizlerim?

Klozet oturağının yüzeyi optimum hijyeni garantiye alacak şekilde sızdırmaz ve gözeneksiz yapıdadır. Dolayısıyla, lütfen aşındırıcı, klorlu veya asitli temizleyiciler kullanmayın; bunlar yüzeye zarar verebilir ve sarımsı renk solmalarına ve yüzey paslanmasına neden olabilir. Temizlik için sadece yumuşak, pH-nötr bir sabun çözeltisi kullanın. Tuvalet temizleyicilerinin ve/veya diğer agresif temizlik maddelerinin klozet oturağına ve/veya menteşelere temas etmesi halinde duru suyla yıkayıp temizleyin. Oturak ve menteşeler üzerinde kalan rutubeti gidermek için yumuşak, kuru bir bez kullanın. Tuvalet leğeninde kalan tüm temizlik maddeleri suyla temizlenerek akıp gidinceye kadar klozet oturağını ve kapağını açık tuttuğunuzdan emin olun.

Paslanmaz çelik menteşe parçaları nasıl hala paslanabiliyor?

Klozet kapaklarımızın üzerindeki menteşeler yüksek kaliteli, paslanmaz çelikten yapılmaktadır. İdrar ve aşındırıcı, klorlu veya asitli temizleyiciler yüzeye saldırır ve menteşelerin oksitlenmesine yol açabilir. Böylece genellikle sadece yüzeyin zımparalanması veya cilalanması ile giderilebilecek yüzey paslanması meydana gelir.

Temizlik hatalarını önlemek için, lütfen teslimat içeriğinde bulunan temizlik talimatlarını uygulayın.

Montaj sonrasında klozet oturağı üzerinde beyaz lekeler görünebilir.

Bu üretim süreci sonrasında oturağın üzerine yapışabilen ÜRE tozudur. Bu zararsızdır ve montaj sonrasında basitçe silinerek çıkarılabilir.

Kireç tortusu izleri nasıl çıkarılabilir?

Kireç tortusu izleri en iyi piyasada satılan kireç çözücüler (damıtık beyaz sirke veya seyreltilmiş sirke esansı) kullanılarak giderilir. Etki yumuşak, çizmeyen yüzeye sahip bir sünger kullanılarak iyileştirilebilir. Sabun ve gres artıkları yağ çözücü bir temizleyici kullanılarak kolayca giderilebilir. Bakım konusunda daha fazla tavsiye ve talimat için lütfen bakım talimatlarımıza veya web sitemize bakın.

İnatçı kirleri nasıl çıkarabilirim?

Kirin türüne bağlı olarak çeşitli temizlik seçenekleri bulunmaktadır. Kireç tortusu izleri en iyi piyasada satılan kireç çözücüler (damıtık beyaz sirke veya seyreltilmiş sirke esansı) kullanılarak giderilir. Etki yumuşak, çizmeyen yüzeye sahip bir sünger kullanılarak iyileştirilebilir. Sabun ve gres artıkları yağ çözücü bir temizleyici kullanılarak kolayca giderilebilir. Bakım konusunda daha fazla tavsiye ve talimat için lütfen bakım talimatlarımıza veya web sitemize bakın.

Küveti temizlemenin en iyi yolu nedir?

Küvet her banyo sonrası suyla durulanmalıdır.

Mükemmel temizlik için yumuşak, aşındırıcı olmayan bir temizlik maddesi kullanılmalıdır.

Yıkanma Alanları

Quaryl neden oluşmaktadır?

Quaryl ağırlıklı olarak doğal bir mineral maddeden oluşmaktadır. Villeroy & Boch küvetlerin ve duş teknelerinin tasarımı ve kullanımı için ideal ve kalıcı bir biçimde homojen olan bir malzeme elde edebilmek amacıyla ince kuvars tozunu sıvı akrilik ve bazı yüksek kaliteli katkı maddeleri ile karıştırmıştır.

Son derece düz duş tekneleri için hangi sifon kullanılabilir?

Süper düz duş tekneleri için tüm standart su giderleri kullanılabilir. Biz sorunsuz bir su drenajının garantiye alınması amacıyla, aşağıdaki su giderlerini tavsiye ediyoruz; bunları uzman satıcılarımızdan sipariş edebilirsiniz:

U90880261 (krom kaplı)

U90880368 (beyaz).

Gider Squaro Super Flat modeline hali hazırda entegre edilmiştir.

Hidromasaj küvetini düzgün bir şekilde nasıl temizleyebilirim?

Küvet her banyo sonrasında suyla durulanmalıdır. Yüzeyleri için yaygın tüm ev eşyası, yumuşak banyo temizlik ürünleri kullanılabilir. Lütfen ovma maddeleri veya pürüzlü/sert süngerler kullanmayın – bir bez kullanın.

Hidromasaj küvetinizde entegre bir atık su drenaj sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle atık su küvetin kullanımı sonrasında hidromasaj küvet borusu aracılığıyla tahliye edilir. Buna ek olarak, bazı modellerde hatları kurutan otomatik bir üflemeli kurutma sistemi bulunmaktadır.

Biz Hagesan hijyenik hidromasaj küveti temizleyici gibi iyi bir hidromasaj küveti temizleyici ile (kullanıma bağlı olarak) ayda bir temizlik yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Hidromasaj küvetinizde entegre bir atık su drenaj sistemi bulunmaktadır. Bu nedenle atık su küvetin kullanımı sonrasında hidromasaj küvet borusu aracılığıyla tahliye edilir. Buna ek olarak, bazı modellerde otomatik bir üflemeli kurutma sistemi bulunmaktadır.

Airpool, Hydropool Ve Combipool arasındaki fark nedir?

Airpool: Zeminde bulunan nozüller küvet suyuna hava üfler ve bunu incecik şekilde dağıtır. Bu hava masajı uyarıcı bir etkiye sahiptir ve gergin kasları etkili bir biçimde gevşetir.

Hydropool: Su küvetten bir pompa aracılığıyla çekilerek alınır ve nozüller aracılığıyla geri enjekte edilir. Küvetin kenar, ön ve arka uçlarında bulunan bu su nozülleri kas sistemini ve metabolizmanızı yerel olarak uyarır, canlandırır.

Combipool: Hava ve su nozülü kombinasyonu– bu kombinasyon benzersiz bir etkiye sahiptir, gergin kasları gevşetir ve vasküler dolaşımı uyarır.

Sistemler (su ve elektrik açısından) güvenli mi?

Villeroy & Boch hidromasaj sistemleri yürürlükteki yönetmeliklerin ve uluslararası standartların gereksinimlerine uygundur. Buna ek olarak, tüm sistemler TüV ve KEMA gibi bağımsız kurumlar tarafından test edilmekte ve onaylanmaktadır.

Üretim tesisinden ayrılmalarından önce her bir jakuzi için fonksiyon ve kaçak testi yapılmaktadır.

Hidromasaj küvetleri sadece yetkili uzman firmalar tarafından monte edilmelidir.

Karo Döşeme

Derz genişlikleri ve derz renkleri nasıl seçilmeli?

 

Derz genişlikleri genel olarak nominal boyut ve iş boyutu arasında farktan türetilmekte veya karo döşeme standartlarında tavsiyeler olarak belirtilmektedir.

Tavsiye edilen derz genişlikleri:

Yan uzunluk: 150 mm’ye kadar: 2 mm

150 mm’den fazla: 2-8 mm arası

Sırlı camsı karolar için derz rengi seçimi konusunda her hangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sırsız porselen karoların arası renkli derzi ile doldurulmamalıdır; çünkü bunun renk pigmentleri, belirli derz bileşiklerinde karbon ve grafit içermektedir ve bu da yüzeyde leke bırakabilir. Artık filmleri hala tazeyken dikkatlice temizlenmelidir. Test derz dolgusu gereklidir; lütfen derz malzemesi üreticisinin talimatlarına uyun.

Karolar eski karoların üzerine döşenebilir mi?

Prensip olarak, kesinlikle!

Aşağıdaki prosedürü tavsiye ediyoruz:

Her şeyden önce fayans kaplaması hafifçe vurulmalı, gevşek fayanslar çıkarılmalı ve sonuçta ortaya çıkan boşluklar derzle düzlenmelidir. Her tür kir/leke tabakası temizlendikten sonra özel bir astar tabakası uygulanır. Ardından dişli bir mala ile fayans yapışkanı sürülür ve akabinde fayanslar yapıştırılır. Deutsche Bauchemie tarafından yayınlanan talimatlara uyulmalıdır.

 

Karolar, özellikle düzeltilmiş karolar, pürüzsüz bir biçimde döşenebilir mi?

Bir seramik kaplamada, derzler imalat süreci kaynaklı kaçınılmaz malzeme toleranslarını telafi etmelidir. Ayrıca, bunlar substrat, özellikle ısıtmalı yer yapıları, kaynaklı gerilimi de dağıtır. Derzler, yukarıda bahsedilen toleransların telafi edilmesine ek olarak, aynı zamanda su ve kirin karo kaplamasına nüfuz etmesini önleme avantajına sahiptir. Çimento bazlı derz bakteri, küf, vb. organizmaların nüfuz etmesini önler. Derzdeki alkalin çimento bazlı ortam bu tür organizmaların gelişimini engeller. Bu nedenle karoların aralarında derz dolgu malzemesi olmadan döşenmesini tavsiye etmiyoruz.

Bir karo kesilir ya da delinirken hangi hususlar önemlidir?

 Kesme

Çentikleme işlemi süratli bir şekilde, eşit ve hafif bir basınç uygulanarak yapılmalıdır; dolayısıyla olası en iyi sonuçların elde edilebilmesi amacıyla kesim amaçları doğrultusunda sadece yüksek kaliteli makineler kullanılmalıdır (perakende satıcılarda çeşitli fiyat kategorilerinde satılan hem kuru hem de ıslak kesim makineleri bulunabilir). Porselen keramik karolar için ıslak kesim yöntemi tavsiye edilmektedir.

 Delme

Camsı ve porselen keramik karolar için, malzemenin yoğun yapısı dolayısıyla, geleneksel sert metal matkaplarının kullanılması mümkün değildir.

Küçük çaplarda açılan delikler (örneğin, dübel tespitleri için) özel olarak sertleştirilmiş karbür matkaplar veya cam seramik matkabı kullanılarak kuru halde delinebilir. Karo elastik olmayan ve boşluk içermeyen bir zemin üzerine yerleştirilmelidir.

En etkili yöntem elmas uçlu oyuk matkap kullanılarak kuru delme ile tüm substratlar üzerinde hatasız deliklerin açılmasıdır. Bu matkaplar, bir parke/cam çivisi noktası olmadığı için, ağız içi mastarı gerektirmektedir.

 

Döşemenin ardından karolar üzerinde bir işlem veya emprenye yapılmalı mı?

Mat, cilalanmamış vilbostone porselen karoların döşeme sonrasında bir emprenye maddesi ile işlem görmesi gerekmez! Mat vilbostone porselen karoların yüzeyinde vilbostoneplus seramik yüzey bitirmesi işlemi yapılmaktadır; bu karoların leke ve kirlere karşı direncini büyük ölçüde artırmaktadır.

Cilalanmış porselen karolar temel temizliğin ardından uygun bir leke önleyici ile yalıtılmalıdır. Biz Carrogard leke önleyici tavsiye ediyoruz. Carrogard yağ, gres ve su itici yapıda bir leke önleyicidir (çözücüler içermektedir); cilalanmış porselen keramik karolar için uzun süreli bir koruma sağlar ve sadece bir kere uygulanması gerekir.

 

Derz koordineli bir karo döşeme deseninde farklı ebatlarda karoların döşenmesi teknik olarak mümkün mü?

Villeroy & Boch karo yelpazeleri normalde modülerdir; yani, normal ebadın hesaba katılması halinde, farklı formatlardaki karolar modüler bir formatta birlikte döşenebilir. Aynı çaptaki karolar üniform bir derz genişliği ile döşenebilir.

Farklı çaplardaki duvar ve yer karoları, normal ebadın hesaba katılması halinde, farklı derz genişlikleri doğrultusunda döşenebilir. Farklı kalınlıklardaki karolar normalde birleştirilebilir. Biz karo kalınlıklarında 1 mm’den büyük farkların telafi edileceği yönünde tavsiyede bulunuyoruz.

 

Karonun Teknik Özellikleri

Karolar çevreye zararlı maddeler içeriyor mu?

Hayır. İmalat süreci zehirli maddeler içermemektedir. Karolar öncelikli olarak silikon ve alüminyum olmak üzere mineral hammaddelerden oluşmaktadır. Plastik hammaddeler killer ve kaolindir; sert maddeler feldispat, kuvars, tebeşir ve dolomittir. Karolar pişirme işlemi sonucunda artık her hangi bir organik bileşik içermez ve bu da bir sağlık riski oluşturmadıkları anlamına gelmektedir (alerji sorunu yaşayan insanlar için ideal kaplamadır). Villeroy & Boch karoları Avrupa kalite standartları DIN EN 159 ve DIN EN 176’nın kalite gereksinimleri ile uyumludur.

Bir karo yelpazesinin format ve renklerine ilişkin bilgileri nereden temin edebilirim?

 Satıcınız tüm ürünlerimize dair komple genel bakışları içeren Villeroy & Boch broşürlerimizi size temin edebilecektir. Her bir ürün yelpazesinin renk ve formatlarına ilişkin komple genel bakışa ayrıca internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

Villeroy & Boch karoları aşınma dirençli ve kayma dirençli özellikte midir?

Evet.

Sürtünme, kazınma ve sıyrılma sonucu yer kaplamalarının üzerinde aşınma, yani yüzey aşınması meydana gelir; bu sırlı karoların yüksek parlaklıklı bitirmesi üzerinde görünür değişikliklere yol açabilir.

Sırlı camsı karolar aşınma dirençlerine göre sınıflandırılmaktadır. Aşınma direnci grupları aşınma grubu 1 (çok hafif aşınma direncini ifade eder) ve aşınma grubu 5 (ağır iş aşınma direncini ifade eder) arasında değişmektedir.

Villeroy & Boch ayrıca kayma dirençli karolar da sunmaktadır. Değişken düzeylerde profilleme veya sertlik/pürüzlülük özellikleri taşıyan yüzeylere sahip özel karolar kaydırmaz özelliklere sahip (kaza önleme) karo kaplaması sunmaktadır. Kaza sigortası şirketleri çalışma odalarında, daha yüksek bir kayma riski bulunan halka açık alanlarda ve yalınayak dolaşılan alanlarda kayma direnci olmasını şart koşmaktadır. Ticari sektörde, kayma direnci R9 - R12 arası sınıflandırma gruplarına göre sınıflandırılmaktadır. R grubu ne kadar yüksek olursa kayma direnci de o kadar fazla olmaktadır. Yalınayakla dolaşılan alanlarda, kayma direnci A, B ve C gruplarına göre sınıflandırılmaktadır.

 

Rutubet penetrasyonu tam olarak nedir?

Yüksek bir su emme kapasitesine sahip tüm karo kaplamaları (DIN EN 14411 E > %10 uyarınca camsı grup BIII dâhil) döşenen karo kaplamasının suya maruz kalması halinde rutubeti emecektir. Sonuç olarak, karo gövdesi orta kısmında kenarlara kıyasla daha koyu bir renk alacaktır. Su geçirir derzler, substratta rutubet bariyerleri oluşan katmanlar (su rutubet bariyeri ve sır arasında hapsedilir) ve yetersiz havalandırma veya hava sirkülasyonu bulunan banyolardaki yüksek rutubet bu renk atmasına katkıda bulunur. Prensip olarak, seramik gövdesi her zaman tekrar kuruyacaktır. Eğer bir oda ne kadar daha sık kullanılıyorsa, düzenli bir havalandırma yapılması da o kadar önemli olacaktır.

Villeroy & Boch karoları dona karşı dirençli mi?

Evet. İnce taneli seramik camsı ve porselen keramik karolarımız DIN EN ISO 510545-12 uyarınca su emme ve donma-çözülme döngüsüne ilişkin gereksinimleri belirleyen EN 14411 standardı, grup BIa ve BIb doğrultusunda dona karşı dirençli olarak sınıflandırılmaktadır. Sürekli yapılan kalite kontrollerine ve yukarıda belirtilen kriterlere uyuma rağmen, karoların doğru döşenmemesi veya kusurlu substratlar üzerine döşeme yapılması halinde, yine de hasar meydana gelebilir. Karoların üreticisi olarak bu tür hasarlardan dolayı sorumlu tutulamayız.

UPEC kısaltması ne anlama geliyor?

Bu kısaltma seramik karoların hizmet özelliklerine göre sınıflandırılmasına ilişkin Fransız standardını ifade etmektedir (bu standart sadece Fransa’da geçerlidir). Karolara ilişkin EN standardı bu standartla paralel olarak geçerlidir.

Duvar karoları ve sırlı karolar kimyasallara karşı dirençli midir?

Evet. Bunlar DIN EN 122 uyarınca ev kimyasallarına ve banyo suyu katkı maddelerine ve belirtilen durumlarda asitlere alkalilere karşı dirençlidir. Sırsız  karolar DIN EN 106 uyarınca kimyasallara karşı dirençlidir (hidroflorik asit ve hidroflorik asit bileşikleri istisnadır).

Metal dolgulu karolar kullanılırken hangi özel hususların dikkate alınması gerekir?

Pirinç yüzeyin görünümünde bir değişiklik kaçınılmazdır. Yüzey üzerinde yürünmesi sonucu değişir. Bu bir kalite kusur olmayıp havayla olan kimyasal reaksiyonun sonucudur. Bakım temizliği için sadece asit içermeyen, yakıcı/aşındırıcı olmayan temizlik maddeleri kullanılmalıdır. İnatçı kirler geleneksel ev temizlik maddeleri ile çıkarılabilir.

Duvar Karosu, yer karosu ve porselen tam olarak nedir?

Duvar karosu, yer karosu ve porselen karo arasındaki kilit fark su emmesidir. Villeroy & Boch karo yelpazesi ile bu alanda öncüdür:

Duvar karosu temel olarak duvar kaplaması olarak kullanılmaktadır. Kil, kuvars ve kireç taşı kullanılarak üretilmektedir. Bu tür karoların avantajı kesilmelerinin ve delinmelerinin kolay olmasıdır.

Sırlı yer karosu ve porselen karo hem yer kaplaması hem de duvar kaplaması olarak kullanılabilir. Bunlar kil, kuvars ve feldispat kullanılarak üretilmektedir.

Yer karo kaplaması üzerindeki aşınma genel olarak ayakkabıların tabanlarına yapışan ve ayakkabı giyen kişi kaplama üzerinde yürüdüğünde ve dönüş hareketleri yaptığında tıpkı bir zımpara kâğıdı işlevi gören kum ve kir partikülleri kaynaklı olmaktadır. Tüm sırlar yüzey aşınmasına karşı aynı dirence sahip olmadığı için, sırlı yer karosu ve porselen karolar farklı dirençlere sahip beş grup altında kategorize edilmekte –yani, aşınma direnci grupları 1 (minimal stres için uygun) ve 5 (yüksek stres düzeyleri için uygun)– ve bu doğrultuda etiketlenmektedir.

Sırsız porselen karolar tüm yer kaplamaları arasında en yüksek aşınma dirençlerinden birine sahiptir. Bu homojen madde on yıllar süren yoğun kullanım sonrasında bile neredeyse hiçbir aşınma belirtisi göstermez

 

Rektifiye edilmiş karolar nedir?

Rektifiye edilmiş karolar üst kenarlarında doğal bir yer konturuna sahiptir. Eğer bu üst kenar hafifçe açılandırılırsa bu pahlı veya kırık kenar olarak anılır. Bu, üretim sürecinin bir sonucu olarak, standart toleranslar içerisinde farklılık gösterebilir veya yapılandırılmış bir yüzeye sahip karolar durumunda yüzeyin bir sonucu olarak farklılık gösterebilir. Pahlı kenarlar derzlerin daha geniş görünmesine neden olabilir.

b