Tarihçe

Şirketin Tarihçesi

Şirketin kökenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Villeroy & Boch AG’nin geçmişindeki en önemli olayları kapsayan bir yolculuğa hep birlikte çıkalım.

 • 1700

  BİR DÜNYA ŞİRKETİ DOĞUYOR

 • 1748

  Şirketin Doğuşu

  Francois Boch, “Kraliyetin Top Dökümcüsü” (Bombardier du Roi) unvanına sahiptir. Ne var ki, Lorraine’in Audun-le-Tiche köyünden olan bu dökümcü, yeni bir kariyere başlamaya karar verir. 1748’de üç oğluyla birlikte seramik tabak takımları üretmeye başlar. Bu, Villeroy & Boch şirketinin doğuşunun ilk işaretidir.
 • 1766

  Lüksemburg

  Lüksemburg, Boch’ların ilk satış pazarlarından biridir. Bu sebeple, Francois'nın oğlu Pierre-Joseph, Avusturya hükümetinden Lüksemburg’da fabrika kurmak için izin talebinde bulunur. İmparatoriçe Maria Theresia, başvuruda bulunan sayısız kişi arasından yetkiyi ona verir. Lüksemburg Septfontaines’daki bu yeni fabrika, aynı zamanda imalattan endüstriyel seri üretime geçiş açısından da önemli bir adımdır. Faiencerie’nin, “İmparatorluk ve Kraliyet Üreticisi” (Manufacture Impériale et Royale) unvanını kullanmasına izni verilir.
 • 1770

  Alt Lüksemburg

  Dünya çapında popüler olan Alt Luxemburg tabak takımı serisi, Villeroy & Boch için zamana meydan okuyan bir seridir. Geçmişi, Pierre-Joseph tarafından 1770’te tanıtılan Brindille (ince dal) desenine dayanır. Yaratıcı girişimci, aralarında rocaille askılı çiçek saksısı ve yılan sembollü bir haç altlığı bulunan bir dizi artistik seramik eşya tasarlar. Her iki ürün de Mettlach Seramik Müzesi’nde görülebiliyor.
 • 1791

  Seramik üreticileri Villeroy

  İş adamı Nicolas Villeroy, iki ortağı ile birlikte, günümüzde Wallerfangen olarak anılan Vaudrevange’de bir toprak/seramik fabrikası satın alır. 1797’de fabrikanın tek sahibi olur. Villeroy, yakıt olarak kömür kullanan ilk seramik eşya üreticilerinden biridir. Üretimi modernleştirmek için, İngiltere ve Fransa’dan uzmanlar çağırır. Hepsinden önemlisi, desen baskısı denemeleri yapar. 1815’ten itibaren, ürünlerin daha ucuz sunulabilmesini sağlayan bakır baskı işlemi yaparak, ürünlerin daha ucuz sunulabilmesini sağlar.
 • 1800

  METTLACH’TAN TÜM DÜNYAYA

 • 1809

  Mettlach’taki Eski Manastır'ın alınması

  Jean-François Boch, Saar Nehri üzerinde bulunan Mettlach’taki eski Benedictine Manastırı’nı satın alır. Bu barok binanın içinde, yemek takımı üretimi yapan son derece modern ve geniş ölçüde mekanize bir sistem kurar. Üretim makinelerinin çoğunu kendisi tasarlar. Onun buluşları sayesinde, elle üretiminden endüstriyel üretime doğru hızla yol alınır. Bu barok bina, günümüzde Villeroy & Boch’un genel merkezidir.
 • 1812

  Sosyal bağlılık

  Pierre-Joseph, bir girişimci olmanın yanı sıra, döneminin sosyal öncülerden biridir. Septfontaines’de hastalık, kaza ve sakatlıkları kapsayan sigorta ve emeklilik fonu olan Antonius Guild’i kurar. Bu hem çalışanların, hem de şirketin prim ödediği geniş kapsamlı bir sosyal sigortadır. Antonius Guild’in sosyal yardımları, sonradan yasa haline gelen yardımlardan çok daha kapsamlıdır, öyle ki 70 yıl sonra Almanya’nın ilk sosyal sigorta planını geliştirdiği sırada model olarak kullanılır. 1857’de, Nicolas Villeroy'un kızı Leonie ve kocası Adolphe de Galhau, muhtaç ailelere destek olmak için Sophie Trust’ı kurar.
 • 1829

  Seramik eşya üretimi

  Boch Ailesi’nin ikinci kuşağı, materyallerle deneyler yaparak optimize edilmiş bir ürün kalitesi elde ederken, üçüncü kuşak Jean-Francois Boch ile önemli bir sıçrama yapar. Paris’te bulunan École de Sciences’ta eğitim alan girişimci, parlak beyaz ve son derece sert seramik eşyalar üretmeyi başarır. Porselen gibi göründüğü halde, daha ucuza temin edilebilmektedir. Böylece, seramik yemek takımlarının yaygınlaşmasını sağlayan yol açılır. Nadir ve pahalı olan, yalnızca soylular tarafından kullanılan porselen ürünlerin yerini, toplumun geniş kesimleri için uygun fiyatlı seramik ürünler almaya başlar. Ürünler sadece piyasada değil, resmi olarak da kabul görür. Boch’lar 1822’de Berlin’de yapılan ilk Prusya Ticaret Fuarı’nda altın madalya alır. Bunu pek çok ulusal ve uluslararası ödül takip eder.
 • 1836

  Boch ve Villeroy’un birleşmesi

  Girişimciler Boch ve Villeroy’un fabrikaları, birbirinden çok uzak değildir. Hatta ürünlerini Almanya dışında başarıyla pazarlayan iki rakip ara sıra buluşur. Avrupa ölçeğinde iş yapmak ve özellikle İngilizlerle rekabet etmek için, şirketlerini birleştirmeye karar verirler. Böylece Villeroy & Boch doğar. Yaratıcılık, yetenek, girişimci ruhu, yenilikçilik ve üretim kapasitesi… Her iki tarafın güçlü yönleri bir araya geldiğinde, 19. yüzyılın ilk küresel oyuncularından biri ortaya çıkar.
 • 1843

  Kurumsal strateji olarak tam kapsamlı hizmet

  Günümüzde Villeroy & Boch’un kurumsal stratejisinin ayrılmaz bir unsuru olan “tam kapsamlı hizmet konsepti”nin kökeni, 19. yüzyıla kadar uzanır. Villeroy & Boch, 1843’te Wadgassen’de Cristallerie’yi kurdu. Cam ürünlerle yelpazesini genişleten ve tabak takımı ürünlerini tamamlayan şirket, bu sayede hem Almanya’da, hem yurt dışında yeni pazar fırsatları yakaladı. Tüm Alman kentlerine düzenli olarak ürün tedarik edilmeye başlandı. 1847’den itibaren Paris, Varşova ve Londra’ya daha büyük mal sevkiyatları yapıldı. Mannheim demiryolu kavşağına yapılan yeni bağlantı, Moskova ve St. Petersburg’a ihracatı kolaylaştırdı. Dağıtım ayrıca İskandinavya, İtalya, İspanya, Yunanistan, İsviçre ve Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişletildi. Yaklaşık 1850 yılından itibaren, Atlantik’ten Kuzey ve Güney Amerika’ya uzanan ilk mal sevkiyatları yapıldı.
 • 1851

  Uluslararası Sergi

  Prusya Ekonomi Bakanı, 1851’de Londra’da düzenlenen ünlü Uluslararası Sergi’ye katılması için Villeroy & Boch’u seçer. Muhteşem bir stant kurularak, şirketin yenilikçi günlük tabak takımları ve Çin porseleninden ürettiği dekoratif seramik eşyaları sergilenir. Londra; 1876’da Philadelphia, 1878 ve 1900’de Paris, 1893’te Şikago, 1901’de St. Petersburg ve 1904’te St. Louis dahil olmak üzere, 19 ve 20. yüzyıllarda gerçekleştirilen büyük Uluslararası Sergilerde yapılacak bir dizi seçkin gövde gösterisinin başlangıcı olur.
 • 1852

  Mettlach Karoları

  Tarihin zenginliklerinden, günümüz için pek çok güzel fikir çıkarılabilir. Arkeologlar Mettlach civarlarında Roma’ya özgü bir yer mozaiği ile karşılaştığında, restorasyon işi Eugen von Boch’a emanet edildi. Kendisi ve teknisyenleri, bu arkeolojik bulgudan ilham alarak karo üretimi için deneyler yapmaya başladı. Dayanıklılıkla estetiği buluşturan bir üretim süreci geliştirdiler. 1852’den beri Mettlach’ta üretilen bu karolar, Mettlacher Platten (Mettlach Karoları) adıyla bütün dünyada büyük bir başarı elde etti. Talep o kadar büyük oldu ki 1869’da karo üretimi konusunda uzmanlaşan bir fabrika – the Mosaic Factory (Mozaik Fabrikası) – inşa edildi. 1879’da Villeroy & Boch Merzig’de bir başka fabrikayı devraldı, bu fabrika dünyada yer karoları imal eden en büyük üretici haline geldi.
 • 1856

  İhraç pazarları açılıyor

  Boch Ailesi’nin 4. kuşak üyelerinden Eugen von Boch, geleceğin pazarlarının tam olarak nerede olduğunu fark etti. Kuzey ve Doğu Avrupa pazarlarına daha kolay ulaşmak amacıyla Dresden’de bir fabrika kurdu. Üretim ilk etapta tabak takımlarıyla başlasa da kısa bir süre sonra çinili sobaları da içerecek şekilde genişletildi. Dresden fabrikasının itibarına en büyük katkıyı, mağazaların iç mekan tasarımına yönelik oluşturulan özel departman sağladı. Daha sonra bu fabrikada karo da üretilmeye başlandı. Bunun en ünlü örneği, günümüzde şehrin en büyük turistik cazibe noktalarından Dresden Mandırası’dır. Mettlach Seramik Müzesi’nde bulunan kafe, elle işlenen ve boyanan karolarıyla bu tarihi mandıranın neredeyse orijinal bir versiyonudur. (Bk. 2007)
 • 1876

  İlk seramik sağlık gereci üretimi

  Seramik sağlık gereci üretiminin ilk işaretleri görülür. Wallerfangen Faiencerie, Villeroy & Boch'un ilk seramik sağlık gereci üretimini temsil eden “su borusu ürünleri”ni üretmeye başlar. Duş tekneleri ve özel olarak üretilmiş sayısız ürün… Bavyera Kralı II. Louis için de özel üretim yapılır.
 • 1879

  Artistik terracotta ürünleri

  Villeroy & Boch, Merzig’de bulunan bir fabrikayı devralarak modernleştirir ve burada yeni bir ürün yelpazesini daha lanse eder: Artistik terracotta ürünleri. Terracotta atölyesinin yönetimini Prof. Alexander Schmidt tarafından üstlenir. Teknisyenler malzemeyi, sağlamlık ve su geçirmezlik açısından diğer inşaat malzemelerine, hatta doğal taşa bile kıyasla çok daha üstün olacak şekilde başarılı bir biçimde geliştirir. Terracotta olarak bilinen bina süslemeleri, dünya çapında, daha da önemlisi malikane, katedral, banka ve kale – bunlardan biri de Herrenchiemsee Kalesi’dir – gibi saygın yapılarda kullanılır. Bu mimari seramik formun günümüzde hâlâ mevcut olan örnekleri, orijinal güzelliklerinden hiçbir şey kaybetmemiştir.
 • 1888

  Vincent van Gogh

  Vincent van Gogh, dostu Eugène Boch’un bir portresini yapar. Ünlü ressam, günümüzde Paris’teki Orsay Müzesi’nde sergilenen, Der Dichter (Şair) isimli bu tabloyu seyahatlerinde her zaman yanında taşır. Ölümünden sonra, Van Gogh'un baldızı bu tabloyu Eugène Boch’a hediye eder, o da 1942’de Louvre Müzesi’ne bağışlar. Anna ve Eugène Boch, neo-empresyonisttir ve dönemin Toulouse-Lautrec, Ensor ve Van Gogh gibi önde gelen ressamlarıyla temas içindedir. Van Gogh'un mektupları, Eugène Boch’la olan derin dostluğunun bir kanıtı niteliğindedir.
 • 1890

  Proje işi başlıyor

  Villeroy & Boch, değerli ulusal sembollerden Köln Katedrali’nin restorasyonu için bir yer mozaiği yaratır. 1.300 metrekarelik mozaik 5 yılda üretilir ve döşenir. Villeroy & Boch'un atölyeleri, tabak takımı ve karoların endüstriyel üretiminin yanı sıra, sipariş üzerine üretilen sayısız özel ürün yaratır. Tabak takımları bir yana, şirket Avrupa’daki devlet yöneticileri ve zengin ailelerin tedarikçisi haline gelir. Ayrıca inşaat sektörü için de aktif bir şekilde üretim yapar. Tüm dünyadan Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu, Thurn Prensi’nin Şatosu ve Regensburg’daki Taxis gibi sayısız saygın yapı, Villeroy & Boch ürünleriyle inşa edilir veya donatılır. Ticari sektörde ise yüzme havuzları, oteller, bankalar, hastaneler vb, 19. yüzyıldan günümüze kadar Villeroy & Boch ürünleri ile donatılır. Sahip olduğu kapasitenin yanı sıra, atölye ve planlama ofislerinin artistik ve teknik bilgi birikimi, şirketin son derece bireysel projeleri tasarlamasına ve gerçeğe dönüştürmesine olanak sağlar.
 • 1899

  Küvet ve klozetlerin büyük ölçekli üretimi

  19. yüzyıldaki önemli bilimsel içgörüler, modern hijyenin temellerini oluşturur. Bu konudaki önemli katkılardan birini, her şeyden önce 1900’lerde hâlâ yaygınlaşmamış olan seramik sağlık gereçleri yapar. Villeroy & Boch, banyo küvetleri ve klozetler için büyük ölçekli üretim başlatır. Bu teşebbüsün kilit nedenlerinden biri, şirketin üretim tekniği ve malzeme alanında başarılı bir şekilde yaptığı yeniliklerdir. Büyük ölçekli üretimin anahtarı, alçı kalıba döküm tekniğidir. Villeroy & Boch daha sonra, seramik sağlık gereçleri üretimine geleneksel şamot adlı kili dahil ettiğinde, büyük ölçekli üretim için düğmeye basabildi. Banyo mobilyaları, sıradan evler için bütçeye uygun hale geldi. Bu durum, banyo yapmanın ve hijyenin demokratikleşmesi adına önemli bir katkı sağladı.
 • 1900

  İKİ DÜNYA SAVAŞI ARASINDA, YENİLİKLER VE BÜYÜME

 • 1920

  Birinci Dünya Savaşı ve sonuçları

  Birinci Dünya Savaşı’nın sonucu olarak, Saar Bölgesi Alman İmparatorluğu’ndan ayrıldı. Bu bölgedeki fabrikalar, Alman pazarına tedarik sağlamak için artık mevcut olmadığından, Bonn, Torgau ve Breslau’da yeni fabrikalar alındı. Aynı yıl ABD’de New York ve New Jersey arasında Hudson Nehri’nin altına Hollanda Tüneli inşa edildi. Villeroy & Boch tünel için 10.000 metrekare karo tedarik etti. (Bk. fotoğraf)
 • 1930

  Tasarımlarda Bauhaus ve art déco tarzlarının etkisi

  Rasyonel olarak sıradan, amaç odaklı bir tasarıma dayalı Bauhaus’ın yanı sıra, şık ve lüks art déco tarzı, 1920 ve 30’lu yıllarda tasarıma egemen olur. Bu Villeroy & Boch’un ürün yelpazesine de yansır. Yeni bir yüzyıl başlarken, Henry van de Velde – Bauhaus’un selefi olan "Kunstgewerbliche Seminar"ın kurucusu – çoktan Villeroy & Boch için tasarımlar yaratmaya başlamıştır. Velde, 1919’da Walter Gropius ile birlikte Bauhaus’u kurar. Peter Behrens da – Almanya’nın mimar, sanatçı ve inşaatçılar federasyonu Deutsche Werkbundes’in kurucu ortağı – şirket için tabak takımı ve karo tasarımları yaratır.
 • 1939

  İkinci Dünya Savaşı

  Almanya’nın tüm bölgelerinde bulunan Villeroy & Boch fabrikaları, İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük hasar aldı. Savaş sona erdiğinde Breslau, Dresden ve Torgau’da bulunan fabrikalar istimlak edildi ve Saarland’daki fabrikalar 1959’daki parasal reforma kadar Fransız ekonomi bölgesine katıldı.
 • 1959

  Yeni porselen türleri ortaya çıkıyor

  Lüksemburg’daki Septfontaines’de camsı porselen üretimi başlar. Bu malzeme, sertliği ve çiziklere karşı dayanıklılığı nedeniyle, hazır yemek sektöründe de tercih edilir. Villeroy & Boch daha sonra, rafine porselen beyazı ile camsı porselenin üstün fonksiyonel özelliklerini birleştirerek Fine Vilbo China’yı başarılı bir şekilde üretir.
 • 1960

  Yerel Katılım

  Hilbringen’de Federal Başkan Lübke’nin eşinin himayelerinde, SOS - Çocuk Köyü’nün açılışı yapılır. Çocuk Köyü, Luitwin II von Boch ve eşi Beatrice’in girişimi ve yoğun desteğiyle kurulur. Saarland Çocuk Köyü’nün inşaat planlaması dahi Villeroy & Boch'un inşaat departmanı tarafından yapılır.
 • 1971

  Denizaşırı faaliyetler artıyor

  İlk büyük ölçekli tabak takımı sevkiyatı, Japonya’ya yapılır. Aynı zamanda ABD’ye ihracat hızlandırılır. Bu pazar için, bir dizi özel koleksiyon oluşturulur. Tabak takımı sektörünün adının sofra takımı olarak değişmesi, yeni bir bütünsel ürün yelpazesine doğru gidişe işaret eder. Tasarımcı Helen von Boch, bazıları Uzak Doğu’dan ilham alan modern ürün serileri yaratır. Kugel (küre) bunlar arasında en bilinenidir. Komple bir sofra takımını içeren kürenin üretimi, ileri derecede teknik beceri gerektirir.
 • 1975

  Luigi Colani ile işbirliği

  Villeroy & Boch, Luigi Colani ile çalışarak, banyoyu bir “yaşam ve yenilenme alanı” olarak tanımlayan bir konsept geliştirir. Mekanın ergonomik görünüşüne odaklanır ve tüm alanlarda optimize edilmiş bir fonksiyonellik ve ayırt edici bir renklilik elde eder. Bu aynı zamanda, her bir banyo ögesi için tutarlı bir tasarım çizgisi oluşturan ilk konsepttir. Bu çalışma, gelecek on yılların tasarımları için ilham kaynağı olur ve banyo sektörünü kökten değiştirir.
 • 1976

  Villeroy & Boch’un ilk Çin porseleni ürün gamı

  Villeroy & Boch, Selb’de bulunan son derece geleneksel Heinrich porselen fabrikasını devralır. Bu fabrikanın 1980’den beri ürettiği Çin porselenlerini Avrupa kıtasına pazarlayan ilk üretici Villeroy & Boch’tur. En rafine porselen olarak kabul edilen Çin porseleninin üretimi, özel bir teknik bilgi birikimi gerektirir. Bu yüksek kaliteli porselen, yalnızca şirketin malzeme yelpazesini genişletmez, aynı zamanda yeni pazarlara açılmasına da olanak sağlar.
 • 1980

  Papalık sofra takımı

  Villeroy & Boch 1955’ten beri papalara ve ünlü hanedanlara ürün tedarik eden kendi alt şirketi Heinrich’in geleneğini sürdürür ve papalık sofra takımını üretir: 1980’de Wendelin von Boch, çok özel bir kitlenin karşısında Papa II. Jean Paul’e ve 2007’de Papa XVI. Benedikt’e tabak takımı takdim eder.
 • 1982

  Şirketin yeniden yapılandırılması

  Villeroy & Boch şirketi yeniden yapılandırılır. İnşaat sektöründeki uzun süreli ekonomik durgunluktan ve perakende sektöründeki muazzam yoğunlaşmadan dolayı, pazar gelişimine yeni bir temel verilir. Müşteri desteği ve tedarik, artık ayrı fabrikalar tarafından değil merkezi olarak sağlanmaya başlar. Şirket üç bölüme ayrılır: Karo, Seramik Sağlık Gereçleri ve Sofra Takımı/Kristal. Villeroy & Boch "tek kaynak" stratejisini kullanarak, perakende sektörü ve ticari sektördeki pazar ortaklarının talep ve isteklerine müşterilerinin ihtiyaçlarına yakından odaklanarak hızlı ve esnek bir biçimde karşılık verir.
 • 1985

  Helmut Newton ile reklam kampanyaları

  Villeroy & Boch, 80’li yılların en gösterişli ve artistik reklam kampanyalarından birini başlatır. Yıldız fotoğrafçı Helmut Newton ile Villeroy & Boch’un Seramik Sağlık Gereçleri Bölümü için 14 reklam motifi yaratmak üzere anlaşılır. Ortaya çıkan siyah-beyaz fotoğraflardaki uzun bacaklı modeller, Newton’un kendi imzasını taşıyan tarzında yeni banyo ürünlerini tanıtır. Kampanya, Cosmopolitan dergisindeki reklam uzmanlarından oluşan jüri tarafından yılın kampanyası seçilir. 20 yıl sonra Seramik Müzesi’nde düzenlenen "Ahead of their time – Helmut Newton and Villeroy & Boch (Çağının ilerisindekiler – Helmut Newton ve Villeroy & Boch)" başlıklı özel sergide, bu öncü ve provokatif reklam kampanyası yeniden gözler önüne serilir.
 • 1986

  Mix & Match ile yeni dürtüler

  Toplumdaki değişikliklerin yanı sıra, bir hanede tek başına yaşayanların sayısındaki artış, sofra takımı sektörünü de etkileyen yeni bir yaşam tarzı ve müşteri alışkanlıklarının ortaya çıkmasına yol açar. Villeroy & Boch'un yenilikçi Mix & Match konsepti, bu değişen yaşam tarzına yanıt niteliğindedir. Konsept, müşterileri 12 parçalık bir hizmet almaya zorlamadan, desenlerin özgürce birleştirilebilmesine ve sonraki alımların bireysel taleplere göre yapılabilmesine olanak sağlar. Müşteriler, yemek masalarında sürekli yeni bir görünüm yaratmak için, değişken ve koordineli sofra takımı tasarımları kullanabilir. Pazara yeni bir yaklaşım sunan Mix & Match ürünleri, uluslararası başarı elde eder. Bugün bile masa düzeni görünümlerini ve her şeyin ötesinde modern sofra takımı tasarımlarını etkilemeye devam ediyor.
 • 1989

  Otel için porselen

  Oteller için porselen üretiminde uzmanlaşan ikinci sofra takımı fabrikası, Lüksemburg’da faaliyete girdi. Günümüzde, Otel Bölümü otel ve hazır yemek sektöründe dünyanın en başarılı sofra takımı tedarikçilerinden biridir. Bunun sebebi, yalnızca geniş ve yüksek kaliteli ürün yelpazesi değil, aynı zamanda sunulan gösterişli ve sofistike hizmettir. Dört yaşam tarzı ve özel, sipariş üzerine yapılan tasarımları Villeroy & Boch’un ilgili her bir kurumun karakterine ayrı olarak cevap verebilmesine olanak sağlar. Avrupa, Amerika ve Asya’nın her tarafındaki orta ve üst sınıf otel ve restoranlar, Villeroy & Boch’un sofra takımlarıyla donatılır.
 • 1990

  Villeroy&Boch borsada

  Villeroy & Boch, şirketin yeniden yapılanması, stratejik tutum değiştirmesi ve Villeroy & Boch KG’nin halka açık limited şirkete dönüşmesinin ardından borsada işlem görmeye başlar. Bu adım, yeni sermaye piyasalarının açılmasında yeni bir aşamaya işaret eder.
 • 1992

  Villeroy&Boch, Macaristan ve Romanya’ya doğru genişliyor

  Villeroy & Boch Macaristan’ın en büyük seramik sağlık gereçleri üreticisi Aföldi Porcelàngyàr’ın ve 4 yıl sonra Romanyalı seramik sağlık gereçleri üreticisi Mondial S.A.’nın çoğunluk hissesini satın alır. Şirket takip eden yıllarda başka stratejik alımlar da yapar. Bu Villeroy & Boch’un ürün portföyünü genişletmesine ve ilgili iç pazarlara açabilmesine olanak sağlar. (Bk. 1999)
 • 1999

  Grubun Ana Faaliyet Alanı

  Bir yaşam tarzı tedarikçisi olarak Villeroy & Boch, karmaşık iç tasarım çözümleri tedarikçisi olmasına olanak sağlayan geniş kapsamlı, farklı alanlara yönlendirilmiş ürün yelpazelerine odaklanır. “Banyodaki Her Şey", “Bir Masanın Tüm İhtiyaçları" ve “Perakende ve Proje Pazarları için Karolar”, Grubun ana faaliyet alanlarını oluşturur. Villeroy & Boch, bu geniş kapsamlı ürün yelpazesini sunabilmek amacıyla başka alımlar yapar: 1999’da Ucosan B.V. (Hollanda; plastik banyo küveti, whirlpool ve buhar fıskiyeli duş üreticisi); 2000’de Gustavsberg (İsveç; banyo seramiği ve donanımı üreticisi) ve 2001’de db - Das Bad (Avusturyalı banyo mobilyası üreticisi).
 • 2000

  YENİ MİLENYUMDA YENİ YOLLAR

 • 2001

  Genişleme ve otomasyon

  Villeroy & Boch, plastik banyo küveti ve duş teknesi, whirlpool sistemleri ve duş kabini üreticisi Çek Vagnerplast’ı devralır. Burada, diğer Doğu Avrupa lokasyonlarında olduğu gibi, yüksek düzeyde iş gücü girdisi gerektiren ürünler üretilirken, Orta Avrupa’daki fabrikalar otomasyona kavuşur; böylece güvenli bir gelecek emniyet altına alınır. Grubun yeniden yapılanması, Batı’daki son derece otomatize üretim ile Doğu Avrupa lokasyonlarındaki maliyet etkin üretimin kombinasyonunu temel alan bu üretim alanındaki iyileştirmelere odaklanır.
 • 2002

  Mettlach Seramik Müzesi’ndeki modern sergi konsepti

  Mettlach Seramik Müzesi, geniş çaplı seramik koleksiyonu için yeni bir mekan sunar. Villeroy & Boch şirketinin hem modern hem de geleneksel tarafını heyecan verici, dramatik bir ilişki içerisinde gösteren bu yönelimli sergi konsepti, geride kalan dört asrın değerli teşhir ürünleri için ideal bir ortam yaratır. Mükemmel örnekler ziyaretçilere kültürdeki günlük değişimi ilk elden deneyimleme olanağı sunar. Villeroy & Boch Kinderland Tholey/Saar’daki Schaumberger Hof Terapi Merkezi resmi olarak açılır. Burada, hastalıklarının sonuçlarının üstesinden gelebilmeleri ve daha kolay bir şekilde yeniden sosyalleşebilmeleri için, bağımlılık terapilerinin bir parçası olarak ailelere çocuklarıyla birlikte profesyonel destek sunulur. Kaynak, Villeroy & Boch tarafından 1998’de şirketin 250. yıldönümü etkinliğinde başlatılan Verlassene vergessene Kinder (terk edilmiş, unutulmuş çocuklar) girişimi aracılığıyla toplanır. Çalışanlar, iş konseyi ve kurum yönetimi bu projeye dahil olur ve gerekli desteği sağlamaya devam eder.
 • 2003

  Schinkel Fıskiyesi’nin restorasyonu

  Schinkel Fıskiyesi, Villeroy & Boch ve Alman Tarihi Anıtları Koruma Vakfı tarafından yürütülen geniş çaplı restorasyon çalışması sonunda Eski Manastır Parkı'ndaki yerine geri taşınır. Berlin Mahkemesi Mimarı Karl Friedrich Schinkel tarafından tasarlanan fıskiye, 1838’de Prusya Veliahtı Fredrick William tarafından yapılan bir etkinlikte, Jean-Franҫois Boch’a hediye olarak verilmişti.
 • 2004

  Kilit büyüme pazarlarında genişleme

  Çin pazarının geliştirilmesi amacıyla, Şanghay’da Banyo ve Wellness Bölümü’nün bir şubesi açılır. Bu şube, şirketin başlıca küresel büyüme pazarlarındaki pozisyonunu geliştirme sürecinin bir adım ileriye taşınmasını ifade ediyor.
 • 2005

  Yenilikçi NewWave

  Villeroy & Boch, NewWave kupasının tasarım ve üretim tekniği dolayısıyla “orta çaplı işletme kategorisi”nde Almanya İş İnovasyonu Ödülü’nü kazandı. Bu ödül, yenilikçi faaliyetin uluslararası piyasa ve marka başarısı açısından kilit bir role sahip olduğu kurumsal stratejiyi temsil ediyor.
 • 2007

  Şirketin yeniden örgütlenmesi

  Villeroy & Boch, karo bölümünü temsil eden V & B Fliesen GmbH hisselerinin %51’ini sektörde son derece rekabetçi bir grup olan Eczacıbaşı’na satar. Karo üretim faaliyetleri, Almanya ve Fransa’daki fabrikalarda devam eder. Yönetim Kurulu Başkanı Wendelin von Boch’un Denetim Kurulu’na geçmesinin ardından şirket yeniden yapılanır. Banyo ve Wellness ile Sofra Takımı bölümlerinden sorumlu olan Frank Göring Yönetim Kurulu Başkanı olur. Finans ve İnsan Kaynakları’nın başına Yönetim Kurulu Üyesi Manfred Finger geçer. Kurumsal Gelişim birimi kurularak Volker Pruschke’nin yönetimine verilir. Bundan sonra dağıtım stratejisi daha başka küreselleşme süreçlerine odaklanır: 2007’de sofra takımı sektöründe sayısız yeni satış noktası açılır. Bunlar, özellikle yeni büyüme pazarları olan Çin, Hindistan ve Arap Emirlikleri’ndeki Houses of Villeroy & Boch’lar olup sonradan örneğin Pekin, Bombay, Haydarabad, Kazablanka, Katar, Cezayir, Ürdün ve Suudi Arabistan’ı kapsar. Mettlach’taki Seramik Müzesi’nde, 19. yüzyılın modellerine göre tasarlanan sıra dışı bir kafe yer alır. O süreçte Villeroy & Boch sayısız ticari yapının tasarımını yapar ve tamamlar. Kafenin tasarımının temel alındığı 1892 yapımı Dresden Mandırası, bunlar arasında yer alıyor. Döşeme parçalarının neredeyse tamamı artistik bir biçimde desen verilmiş karolardan oluşur. İç mekan tasarımının eşsiz bir örneği olduğu için, müze kafesinin kendisi dahi ziyaretçilere ilave bir sanat zevki sunar.
 • 2008

  Asya’da yaygınlaşma

  Villeroy & Boch, Bangkok’taki Nahm Sanitaryware Co. Ltd.’yi alarak globalleşme stratejisini sürdürür. Bunu yaparak, Asya bölgesindeki yüksek satış potansiyelini daha verimli bir biçimde kullanmasına olanak sağlayacak bir platform oluşturur. Villeroy & Boch, uluslararası düzeyde başarılı banyo mobilyası yelpazesini genişletmek ve banyo-mobilya sektöründeki pozisyonunu stratejik olarak geliştirmek amacıyla Almanya, Treuchtlingen’deki banyo-mobilya üreticisi Sanipa’yı devralır.
 • 2010

  Rödl & Partner ile işbirliği

  Villeroy & Boch ile uluslararası danışmanlık ve denetleme şirketi Rödl & Partner küçük ve orta ölçekli şirketlere iş süreçlerini optimize etme ve ülke çapında SAP çözümleri uygulama konularında danışmanlık hizmeti sunmak amacıyla ortak bir girişim kurar. Aynı zamanda, dünya genelindeki Villeroy & Boch BT altyapısı faaliyetinin Rödl & Partner’e aktarılması yönünde bir anlaşmaya varılır.
 • 2013

  Directflush

  Akıllı mühendislik: Villeroy & Boch, DirectFlush teknolojisini lanse ederek başarılı bir biçimde piyasaya yeni nesil bir klozet sunar. Akıllı sifon sistemi daha az temizlik ve daha az su tüketimi ile daha fazla hijyen sunar. Bir DirectFlush klozet sifon her çekildiğinde maksimum sifon verimliği ile sadece 3 veya 4,5 litre su tüketir. Bu yenilik hızla popüler olur. 2015’te, DirectFlush ve HygieneFlush klozet satışları önceki yıla oranla ikiye katlar.
 • 2015

  Yönetim Kurulunun Genişlemesi

  Villeroy & Boch AG Denetim Kurulu, 1 Mayıs 2012’den itibaren geçerli olmak üzere Yönetim Kurulu’nun genişletilmesi hususunu dört kişi olacak şekilde kararlaştırır. Denetim Kurulu, 2005’ten beri Yemek Takımı Bölümü Başkanı olan Nicolas Luc Villeroy’u Yönetim Kurulu Üyesi olarak atar. 2008’den beri Banyo ve Wellness Bölümü Başkanı olan Andreas Pfeiffer de Yönetim Kurulu Üyesi olur. Villeroy & Boch AG Denetim Kurulu, 1 Ocak 2015’ten itibaren geçerli olmak üzere, Dr. Markus Warncke’ı Villeroy & Boch AG Yönetim Kurulu’nun Finans ve Mali İşler Müdürü olarak atar.
 • 2015

  TitanCeram

  Seramik araştırmalarında bir dönüm noktası: 270 yıllık seramik deneyiminden yararlanılarak yeni bir malzeme olan TitanCeram geliştirilir. Bu malzeme, özellikle son derece zarif, yüksek kaliteli tasarımlar için kullanılır. Kuvars, feldspar ve titanyum dioksit karışımlı kil gibi doğal hammaddelerin özel bileşimi, yüksek sağlamlığa sahip zarif tasarımlara olanak sağlar. TitanCeram, son derece ince duvarları ve açık bir biçimde tanımlanmış kenarları ve aynı zamanda son derece dayanıklı olan kusursuz lavaboların üretilmesine olanak sağlar.
 • 2018

  Villeroy&Boch 270’inci yıldönümü kutladı

  Villeroy & Boch, 1748 yılındaki kuruluşundan bu yana büyüyerek dünyanın önce gelen seramik üreticilerinden ve yaşam tarzı markalarından biri haline gelir. Bu başarının herkesçe bilinen sırlarında biri, geleneksel ve modern unsurları uyumlu ve başarılı bir biçimde tekrar tekrar birleştirme sanatıdır. Şirketin 270. yıldönümünü kutlamak amacıyla şirketin en eski dekorunda modern ve şaşırtıcı bir değişiklik yapılır. Eski Lüksemburg’un narin, mavi çiçek filizleri, ince dallı desenlere uyarlanır ve dekora “Old Luxembourg Brindille (Eski Lüksemburg Dalı)” şeklinde modern bir duygu katılır.
 • 2018

  Factory N°09 tamamlandı

  Villeroy & Boch’un iletişim departmanı çalışanları, Şubat 2018’den bu yana Mettlach’taki yeni ofis ve konferans merkezi üzerinde çalışıyor. Factory N°09 “Mettlach 2.0” tesisi, geliştirme projesinin tamamlanması açısından önemli bir bitişi ifade ediyor. Günümüzde bu eski antrepoları ve üretim tesislerini sizin gözünüzde yeniden canlandırabilecek tek yer Factory N°09! Bu yeni bina, farklı ve çeşitli çalışma alanlarıyla geleneksel ofis binalarından ayrılır: Yaklaşık 4 bin metrekarelik bir alan her bir faaliyet için uygun hale getirilmiş bir çalışma alanı sunar.
 • 2018

  Alman Federal Başkanının ziyareti

  Villeroy & Boch, Mart 2018’de şirketin genel merkezinde seçkin bir ziyaretçiyi ağırladı. Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier, eşi Elke Büdenbender ile beraber, Saarland’de yapacağı açılış töreni ziyareti kapsamında şirketimize geldi ve Keravision üzerinden rehberli bir turda seramik üreticisinin geçmişini öğrendi. Villeroy & Boch çalışanları, N°09’un pazar yerinde gerçekleştirilen bir son müzakere oturumu sırasında Federal Başkan ile konuşma olanağına sahip oldu.
b